Fundacja „Silesia” w NTO

Przy kaplicy w Kadłubie Wolnym ekshumowano niemieckich żołnierzy

Wydobyto szczątki 6 żołnierzy Wehrmachtu, którzy zginęli w 1945 roku. W ekshumacji pomagali żołnierze z niemieckiej Bundeswehry.

Czytaj więcej…

Ekshumacja wojennego grobu w Racławicach Śląskich

Opolska ziemia ujawnia kolejne miejsca pochówków wojennych z 1945 roku. Wojenny grób w Racławicach Śląskich znajdował się w centrum miejscowości, pomiędzy domami.

Czytaj więcej…

Ekshumacja zapomnianej mogiły w Szybowicach

Z zapomnianej wojennej mogiły przy polnej drodze w Szybowicach w gminie Prudnik ekshumowano w ubiegły piątek i sobotę szczątki 70 żołnierzy niemieckich i 3 Rosjan.

Czytaj więcej…

Dostał trzy kule i padł. Przeleżał w lesie pod Koźlem 75 lat. Przedstawiciele Fundacji Silesia ekshumowali ciało żołnierza Armii Czerwonej

Ekshumacje żołnierzy drugiej wojny światowej na ziemi opolskiej trwają nieprzerwanie od 75 lat. Wtorkowe prace na granicy gmin Reńska Wieś i Cisek, w pobliżu wsi Długomiłowice, były jednak wyjątkowe.
Po pierwsze odnaleziono szczątki żołnierza Armii Czerwonej, podczas gdy w ostatnich latach odnajdowani byli przede wszystkim niemieccy.
Po drugie, zazwyczaj kości wydobywane były z prowizorycznych grobów urządzonych jeszcze w czasie wojny lub tuż po niej. Tymczasem żołnierz spod Długomiłowic przeleżał 75 lat w miejscu i w pozycji, w której zginął.
Żołnierz poległ między styczniem a marcem 1945 roku. Dostał postrzał w plecy – mówi Andrzej Latussek z Fundacji Silesia.

Czytaj więcej…

Szczątki 20 żołnierzy i niewypały leżały tuż przy drodze krajowej nr 45. Właśnie je odkryto. Na polu w Długomiłowicach trwa ekshumacja

Członkowie fundacji „Silesia” ustalili, że w leju po bombie, która spadła tuż przy obecnej drodze nr 45 Opole-Racibórz, jeszcze w czasie wojny złożono ciała radzieckich żołnierzy. Legenda mówiła, że zostali rozstrzelani przez Niemców w grudniu 1944 roku.

Na polu jednego z rolników zrobiono kilka wykopów. Tuż za obecnym ośrodkiem zdrowia, w miejscu, gdzie w czasie wojny stała stodoła, w poniedziałek odkryto pierwsze kości. Wspólnie z dr Magdaleną Przysiężną-Pizarską, archeolog z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego, rozpoczęto ekshumację. Szybko okazało się, że to zbiorowa mogiła, gdzie złożono ciała prawdopodobnie około 20 żołnierzy, a być może nawet 30.

Czytaj więcej…

Kolejna ekshumacja w Białej Nyskiej. To zagłębie wojennych grobów [ZDJĘCIA]

To byli młodzi chłopcy. Na pewno Rosjanie. Sądząc po obrażeniach zginęli od razu, od ostrzału artyleryjskiego – mówi Andrzej Latussek z fundacji „Silesia”, która sama prowadzi i finansuje prace. – Zostali w pośpiechu wrzuceni do okopu czy leju po bombie. Zaleźliśmy przy nich radzieckie guziki od mundurów czy bielizny, radziecką amunicję.

Fundacja zaczęła poszukiwania w Białej w poniedziałek 27 lipca i prawie od razu trafiła na mogiłę. Znajduje się na terenie zielonym obok pomnika żołnierzy radzieckich w centrum wioski.

Czytaj więcej…

Możliwość komentowania została wyłączona.