Fundacja Silesia dba o Cmentarz Żołnierzy Radzieckich

W latach 50-tych do Kędzierzyna-Koźla przywieziono szczątki prawie 20 tysięcy żołnierzy Armii Czerwonej, którzy zginęli w czasie II wojny światowej na terenie Opolszczyzny. W centrum miasta, przy obecnej al. Jana Pawła II, założono cmentarz, na którym znajduje się 468 mogił zbiorowych. Od ponad roku miejscem tym opiekują się członkowie Fundacji Silesia.

– Dbamy o różne cmentarze, przez szacunek dla tych ludzi, którzy są tam pochowani, i szacunek do historii – mówi Andrzej Latusek, prezes Fundacji Silesia. – Tutaj na tym cmentarzu znajduje się około 20 tysięcy żołnierzy radzieckich. Tu są żołnierze ze wszystkich narodów byłego państwa radzieckiego. Tu jest bardzo dużo Ukraińców, Polaków, Niemców, ludzie z Tatarstanu… ze wszystkich nacji, które wchodziły w skład Związku Radzieckiego. Skąd tutaj Polacy? To są na przykład Polacy spod Lwowa, którzy przed wojną wchodzili w skład polskiej armii. Przyszedł front i Rosjanie wcielili ich do swojej armii.

W ostatnich latach na cmentarzu żołnierzy radzieckich odbyło się kilka pochówków. Przeniesiono tam m.in. szczątki ośmiu bezimiennych wojskowych, znalezione podczas prac ekshumacyjnych w Szybowicach k. Prudnika i Krogulnej k. Namysłowa

http://radio.opole.pl/100,298706,fundacja-silesia-dba-o-cmentarz-zolnierzy-radzie

Otagowano .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *